۴ ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

 

در دنیای اقتصاد و کسب و کار مهمترین فاکتور و در واقع پایه ای ترین شاخصه فروش و کسب درآمد محسوب میشود. یعنی هدف اصلی از هر نوع کسب و کاری مسلما داشتن فروش و کسب درآمد است. در این بین قیمت گذاری اهمیت خاصی پیدا می کند. برخی از کالاها و خدمات به شکل عمومی و توسط دستگاه های دولتی قیمت گذاری می شوند. اما بسیاری از کالاها و محصولات و خدمات توسط خود صاحب کسب و کار تعیین میشود. از طرفی دیگر قیمت یکی از مهمترین عوامل رقابت بین برندها و تجارت های مختلف محسوب می شود. یعنی یکی از مهمترین علل انتخاب یک محصول یا برند قیمت گذاری محصول آن است. پس می توان از مبحثی به نام قیمت در جذب مشتری استفاده کرد.

اما به هرحال قیمت محدوده مشخصی دارد و از حد مشخصی نمی توان آن را پایین تر آورد از طرفی دیگر بحث سودآوری کسب و کار نیز برای صاحب تجارت اهمیت دارد و دوست ندارد در این بین کمتر سود کند. این بن بست با مفهومی تحت عنوان روانشناسی قیمت گذاری به یک جاده سودآور تبدیل شده است.

 

روانشناسی تعیین قیمت

به طور خلاصه روانشناسی تعیین قیمت به این معنی است که لزوما نیازی نیست قیمت بیش از حد کاهش پیدا کند. همین که این قیمت در ذهن مخاطب کمتر دیده شود فروشنده به هدف خود رسیده است. نمونه بارز این مسئله را در قیمت گذاری ۳۹۹ هزار تومان می شود دید. مخاطب در این قیمت گذاری به ۳۹۹ تومان کاری ندارد و درد دید اول آن هزار تومان تخفیف نسبت به ۴۰۰ تومان را می بیند. این یعنی ذهن مخاطب فریب اصلی را خورده است.

از طرفی دیگر مخاطب و مشتری در این قیمت گذاری عدد ۳۰۰ را می بیند و این عدد مسلما از قیمت ۴۰۰ جذاب تر است. در حالی که صاحب این برند و این محصول تقریبا هیچ تخفیف واقعی در نظر نگرفته توانست در تعیین فاکتور قیمت بهتر عمل کند. سود بیشتر با کمترین ضرر ( تخفیف ) ممکن. در ادامه با چهار روش قیمت گذاری موثر آشنا خواهیم شد.

 

۴ روش قیمت گذاری به شیوه جذاب

۱- محدودیت مصنوعی در فروش

مسلما تا امروز با تبلیغاتی محیطی یا تلویزیونی از این قرار که ” تنها ۶ روز فروش استثنایی ” یا ” تنها امروز فروش ویژه ” برخورد کرده اید. این تبلیغات و روش فروش بر یک اصل بسیار ساده ایجاد شده است. ترس از دست دادن فرصت ها مهم ترین عامل فشاری است که نه تنها در بازار خرید و فروش که در بازارهای سرمایه گذاری مانند بورس بسیار رایج و شایع است. اگر به مشتری اینگونه القا شود که این تخفیف و این قیمت خرید تنها امروز اتفاق افتاده و دیگر تکرار نمی شود، مشتری به جای نیاز معمول خود سعی می کند چندین و چند بسته از آن محصول خریداری کند.

تنها به این علت که می ترسد دیگر همچنین فرصتی ایجاد نشود. بنابراین در فروش خود گاها محدودیت هایی ایجاد کنید. اما این محدودیت ها نباید به نوعی باشند که مشتری متوجه مصنوعی بودن آن شود. انتخاب نوع جنس و قیمت گذاری در این نوع روش نیز بسیار اهمیت دارد.

 

4 ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

۲- قیمت های فانتزی

همانطور که در مقدمه این بحث گفتیم یک روش قیمت گذاری که امروزه تقریبا در بسیاری از کسب و کارهای تجاری رونق پیدا کرده است، استفاده از عدد ۹ در انتهای قیمت است ” ۳۹۹ “. از نظر روانشناسی از آن جایی که ما اعداد را از چپ به راست می خوانیم، عدد ۳ را در ابتدا می بینیم و این تاثیر بیشتری تا ۹۹ بعدی دارد. این عامل خود یک فشار فروش مثبت روی این محصول ها ایجاد می کند. اما بجز این، از عدد ۹ انتهایی می توان به شکل جذاب تری استفاده کرد.

یعنی اجناسی که به قیمت ۹ ختم می شوند ارزش پایین تری نسبت به اجناسی است که به صفر ختم می شوند. این گونه شما می توانید در قیمت گذاری خود، اجناس گران را با رضایت خاطر خود مشتری به فروش برسانید. زیرا او دوست دارد جنسی که می خرد با سایر اجناس ( قیمت گذاری منتهی به ۹) فرق بکند.

4 ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

۳- بی شماری

این مفهوم بدین معنی است که شما از اصول مفهومی ریاضی به نفع خودتان استفاده کنید. به طور مثال اگر شما اعلام کنید که روی اجناس خود ۵۰ درصد تخفیف میگذارید در مقابل کسی که اعلام می کند به ازای خرید یک محصول، کالای دوم را رایگان اهدا می کند شما بازنده خواهید بود. زیرا مشتری ها به این فکر نمی کنند سود خریدشان در هر دو مورد یکسان است. بلکه تنها به آن ۱۰۰ درصد تخفیف در کالای دوم چشم دوخته اند. شما در قیمت گذاری باید با ریاضی که مشتری شما بلد نیست ذهن او را شست و شو دهید.

 

۴- طراحی شکل قیمت

نمیدانم سریال خانگی هیولا را دیده باشید یا نه، اما احتمالا کلیپ مربوط به بخشی از فیلم که در آن مهران مدیری با لبان کوچک و غنچه عدد ۲۰۰ میلیون را بیان می کند. این یک روانشناسی قیمت هست. قیمت گذاری کالا هرچه با طراحی کوچک تر و ظریف تر انجام شود در واقع درد پرداخت آن توسط مشتری نیز کمتر می شود. به طور مثال اگر قیمت محصولی ۳۰۰۰۰۰۰ تومان باشد به جای نگارش عددی آن بهتر است از شکل هایی مانند ۳m یا ۳ م استفاده شود. این کوتاهی قیمت می تواند ذهن مخاطب را مجاب به خرید کالای مورد نظر بکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com